fitness paten yeni başlayanlar

Yeni Başlayanlara Neden Fitness Paten Öneriliyor?

Ara 01 , 2017

Tekerlekli paten ile ilgilenen birine 'Patene başlamak istiyorum. Hangi paten türü ile başlamalıyım?' sorusunu sorduğunuzda genellikle 'fitness paten' cevabını alırsınız. Bu yazımızda, başlangıç için fitness patenlerin neden uygun olduğundan ve diğer paten türlerinin eksilerinden bahsedeceğiz.


  • Yeni başlayanlara fitness patenlerin tavsiye edilmesinin en önemli nedeni uygun bütçeli olmasıdır. Öğrenme sürecinde dengesiz ve kontrolsüz düşüşler çok yaşanır. Paten çabuk deforme olur. Bunun yanı sıra paten herkes için uygun bir spor veya hobi olmayabilir. Kısa bir süre kayıp pateni bırakmak isteyenler olabilir. Uygun bütçeli fitness patenler bu zararı en aza indirir. Bu nedenle, başlangıç aşamasında 700-800TL' lik paten yerine 150-200TL' lik fitness patenler daha iyi bir seçenektir.
  • Başlangıçta pek çok kişinin korkusu duramamaktır. Patende durma yöntemlerinin büyük bir çoğu hareketler ile yapılır. Yeni başlayan biri için bu hareketleri öğrenmek oldukça zordur. Ancak topuk frenine sahip bir pateniniz var ise ayağınızı hafifce yukarıya kaldırmak yeterlidir. Bu, yeni başlayanlar için en etkili fren yöntemidir. Fitness patenlerin neredeyse hepsinde topuk freni bulunur.
  • Sert plastik kasalı patenler başlangıçta ayağı oldukça yorar. Bu, istenmeyen bir durumdur. Yeni başlayanlar bu tarz durumlarla uğraşmayıp tamamen paten öğrenmeye odaklanmalıdırlar. Fitness patenler rahat ve yumuşak botlara sahiptir.


'Sadece fitness patenlerle mi başlanır?'

Elbette diğer paten türleri ile de patene başlanır. Ancak bazı unsurlara dikkat edilmelidir.

  • Agresif patenlerin bazı modellerinde iki tekerlek olur ve bu manevra kabiliyetini çok düşürür. Temel dönüş hareketlerini çalışmak zor olur. Bir diğer önemli nokta ise ağırlıktır. Agresif patenler diğer paten türlerine göre hantal olurlar. Bu başlangıçta patenciyi çok yorar ve sık paten kaymasını engelleyebilir.
  • Slalom için tasarlanmış patenlerde frame vidaları değişik yüksekliklerde olur. Aynı çapta tekerlek kullanılsa bile ön ve arka tekerlekler yere değmez. Çünkü 1. ve 4. vidalar diğerlerine göre daha yüksektedir. Örneğin 76-80-80-76 gibi bir tekerlek dizilimi olur. Bu manevrayı son derece arttırır ve yeni başlayan kişinin pateni kontrol etmesini zorlaştırır.
  • Hız patenleri başlangıçta kesinlikle önerilmez. Botları ayakkabı gibi bilekte olur. Bu yeni başlayanlar için düşüşlerde bilek sakatlanmalarına neden olabilir. Diğer önemli nokta ise büyük çapta tekerleklerdir. Hız patenlerinde 100 mm'in üzerinde tekerlekler kullanılır. Son derece yüksek hızlara çıkar ve tehlikeli sonuçlara neden olabilir.

Yeni başlacaklar için fitness patenlerden bu kadar bahsetmişken bir paten önermek gerekir. Ürün linki için tıklayınız.

oxelo fit 3 paten
 

BU GÖNDERİLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
frank hernandez rollerblade
paten rulman