tekerlekli patenin faydaları

Tekerlekli Patenin Faydaları

Nis 23 , 2018

Fitness veya egzersiz denilince genellikle akla gelen ilk şeyler; koşu bandı, ağırlık çalışması ve kondisyon bisikleti oluyor. Çoğunlukla tekerlekli paten bunların arasına dahil edilmez çünkü bu sporun egzersiz bakımından ne kadar etkili olduğu bilinmiyor.

Doğru yapıldığı zaman tekerlekli paten gerçekten çok etkili bir egzersiz türü. Kalori yakmak, eklemlerde ve kemiklerde oluşan yıpranmaları azaltmak, dengeyi geliştirmek gibi fitness ve sağlık açısından tekerlekli paten yapmanın pek çok faydası vardır.


Kalori Yakmak
Düzenli olarak paten kaymak, her gün tükettiğiniz kalorileri yakarak formda kalmanıza yardımcı olur. Kilo vermenin en eğlenceli yollarından biri, paten kaymaktır.
Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi (ABD) verilerine göre ortalama hızda kayan bir patenci, saatte yaklaşık olarak 420 ila 622 (vücut yapısına ve paten türüne göre değişken) arasında kalori yakar.

  • 56 kilo olan bir kişi paten kayarak saatte  420 kalori yakar
  • 70 kilo olan bir kişi paten kayarak saatte  520 kalori yakar
  • 84 kilo olan bir kişi paten kayarak saatte  622 kalori yakar

Bunun yanı sıra,

  • Uyumak, bir saatte 35 ila 60 arasında kalori yaktırır.
  • Bilgisayar oynamak, bir saatte 75 ila 130 arasında kalori yaktırır.

Dengeyi Geliştirmek
Dengeniz, nasıl yürüdüğünüzü veya bazı spor etkinliklerini nasıl yaptığınızı etkileyebilir. İyi dengeye sahip olmak gerçekten önemlidir. Yürüme ve oturma gibi düzenli aktiviteleri yaparken harcanılan enerji miktarını azaltır.
Düzgün bir şekilde paten kaymak için tüm vücudunuzu birbiriyle uyumlu biçimde hareket ettirmeniz gerekir. Kol ve bacak hareketlerinizin uyumunu sağlarken, düzgün duruş pozisyonunuzu korumak için denge gerekir. Bu sebeple, tekerlekli paten dengenizi son derece geliştiren bir spordur.

  • Paten kayarken, dik durmak ve dizleri hafifçe kırmak dengenizi arttırır.

Kasları Çalıştırmak
Paten kaymak, vücüdunuzdaki hemen hemen her kası çalıştırır. Paten kayerken, kendinizi ileriye doğru itmek için bacaklarınızı kullanmanız; ön bacak kaslarını, arka adeleleri, kalçaları, baldırları ve daha bir çok diğer bacak kaslarını esnek hale getirir ve güçlendirir.  Bunun yanı sıra, bel ve sırt kasları üzerinde de etkisi vardır.


Sosyalleşmek
Paten kaymak, sosyalleşmenin harika bir yoludur. Paten kayarak pek çok yeni insanla tanışmak mümkün. Paten turları, etkinlikler ve skateparklar patencilerin en fazla olduğu yerlerdir. Bunun yanı sıra, sosyal medyada bulunan gruplara yazarak çevrenizde paten kayan arkadaşlar bulabilirsiniz.   

  • Yeni başlıyorsanız, paten kayan kişilere soru sormaktan çekinmeyin. Eminiz ki, aksi bir durum olmadığı sürece herkes size yardımcı olacaktır.

Mental Rahatlama ve Stres
Günlük yaşantımızın neredeyse her anında stres vardır. İş, okul, trafik, metropol ve daha bir çok stres oluşturan unsur. Paten kaymak son derece rahatlatıcı, stres seviyesini azaltmaya yardımcı olan ve ayrıca depresyon olasılığını da düşüren bir aktivitedir. Huzurlu bir ortam seçin, çevreye ve temiz havaya odaklanıp kayın.


Calorie details: https://www.health.harvard.edu/diet-and-weight-loss/calories-burned-in-30-minutes-of-leisure-and-routine-activities
Post Photo from Rollerblade Facebook Page: https://www.facebook.com/ROLLERBLADE.INTERNATIONAL/

photos/a.123512804397451.31270.111709258911139/1364740266941359/

BU GÖNDERİLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
agresif paten frame türleri
fitness paten yeni başlayanlar