freestyle slalom

Slalom Nedir? Başlangıç İçin Öneriler

Kas 20 , 2017

Slalom Nedir?
Slalom veya slalom yapmak, engeller arasında zikzak yaparak geçmeye denir. Inline Slalom, tekerlekli paten ile slalom yapmaya denir. Düzenlenen yarışmalar, yapılan etkinlikler ve kurulan federasyonlar ile uluslararası bir spor haline gelmiştir. *Bu yazıda, Inline Slalom'a kısaca Slalom diyeceğiz.

Speed Slalom: Amacı tek ayak üzerinde 20 koni arasından en hızlı şekilde geçmek olan bir slalom disiplinidir. 
Freestyle Slalom: Patencilerin tek başlarına veya bir takım olarak, konilerin arasında dans benzeri manevralar ve hareketler gerçekleştirdiği popüler bir slalom disiplinidir.
Kombo: Hareketleri birbirine bağlar.En önemli kavramlardan biridir
 


'X patenim var. Bu patenle slalom yapabilir miyim?'
Evet. Her patenle slalom yapılır. Ancak şu sorunun sorulması gerekir: 'Bu patenlerle hangi seviyeye kadar slalom yapabilirim?'

Her paten türüyle temel slalom hareketleri yapılabilir. Ancak belirli bir yerden sonra patenin yetersiz kaldığını anlayacaksınız ve slalom pateni isteyeceksiniz.

Yeni başlayanlar şöyle bir yol izleyebilir: sahip oldukları patenle temel slalom hareketlerine çalışabilirler. Eğer slalomu beğenirler ve devam etmek isterlerse slalom patenlerini tercih edebilirler.

Slalom patenleri bu disiplin için özel tasarlanır. Frame ayarı, tekerlek ayarı, özel bağlama sistemleri(buckle) ve yüksek topuk gibi çeşitli özelliklere sahiptir. Slalom pateni, patencinin tepkilerine çabuk yanıt vermeli ve üst düzey manevra kabiliyetine sahip olmalıdır. 'Slalomda paten tercihi' üzerinde uzun uzun konuşulması gerekilen bir konudur ve bundan ayrı bir başlıkta bahsedeceğiz.

'Nasıl Öğrenebilirim?'

patenle slalom koni uzunluğu 


Başlangıç için birkaç öneri

 • Slaloma başlamak için öncelikle belirli seviyede paten kayabilmek gerekir. Geri geri kayabilmek, ani dönüşler yapabilmek gibi temel hareketleri bilinmelidir. Bu, çoğu slalom hareketini daha kısa sürede kavrayıp yapabilmenizi sağlar.
 • Slalom yaparken yüksek hızlara çıkmazsınız ve başlangıç aşamasında genellikle dizlerin üzerine düşüş çok olur. Bu nedenle korumalıklarınızı takmayı unutmayın.
 • Konilere çarpmasından ve bazı hareketleri kısıtlamasından dolayı slalomda topuk freni kullanılmaz. Eğer topuk freni haricinde durmayı bilmiyorsanız, öncelikle farklı frenleme yöntemlerini öğrenin.
 • Başlangıç aşamasında çok fazla hareket öğrenmeye çalışmayın. Temel hareketleri öğrenin. Bunları güzel ve sağlam yapın.
 • Genellikle bir ayak diğerine göre daha güçlüdür. Aynı hareketin her iki ayakla da yapılabilmesi gerekir. Bunun önemi başlangıçta çok farkedilmiyor. Ancak ileri seviyelerde, hareketler arası geçişi oldukça kolaylaştırıyor.
 • Antrenmanlar sırasında kendinizi videoya çekin. Bu, hatalarınızı ve sorunlarınızı görmenize yardımcı olur. Ayrıca, birkaç ay sonra kendinizi izleyerek nasıl ilerleme kaydettiğinizi görebilirsiniz.
 • Çalışacağınız hareketi belirleyin. Nasıl yapıldığını iyice kavrayın. Gerekirse, paten üzerindeyken telefonunuzda hareketin videosunu açın ve yavaş yavaş deneyin.
 • Slalomda bazı hareketlerin öğrenip yapılması çok kısa sürebilir. Ancak o hareketi estetik ve akıcı bir şekilde yapmak uzun zaman alabilir. Çalışmaktan sıkılmayın.
 • Öğrendiğiniz hareketleri birbiriyle bağlayın(kombo).

  Freestyle Slalom'un önemli ismi Jon Larruce'dan, bu yazılanların özeti niteliğinde bir video.

BU GÖNDERİLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
tekerlekli patende sık sorulan sorular
paten türleri nedir, paten rehberi