paten rulman

Rulman Nedir? Tekerlekli Patende Rulman Çeşitleri Nelerdir?

Haz 19 , 2018

Rulman Nedir?
Rulman, dönme hareketi olan yerlerde sürtünmeyi en aza indirmek için kullanılan bir parçadır. Tekerlekleri frame'e sabitlediğimizde rulmanın orta göbekleri sabitlenmiş olur ve rulmanın dış halkası orta göbeğin etrafında döner. Her bir tekere iki adet rulman takılır.

Spacer Nedir?
İki rulman arasındaki boşluğu dolduran parçaya spacer denir. Teker vidalarını sıktığımızda rulmanların iç halkaları, sıkma yönüne doğru hareket etmeye çalışır. Spacer, aradaki boşluğu doldurarak bu hareketi engeller ve rulmanın sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar.

Rulman Malzemesi
Rulmanların üretildiği malzeme, kalite ve dayanıklılık açısından dikkat edilmesi gerekilen en önemli faktörlerden biridir. Genellikle çelik, krom, titanyum veya seramik gibi malzemeler kullanılır.

Rulman Değerleri
ABEC ölçeği, rulmanların tolerans değerlerini ifade etmek için kabul edilen bir standarttır. Annular Bearing Engineering Committee’nin kısaltılmasıdır.

ABEC sisteminde, ölçeklendirme tek sayılardan oluşur ve sadece 1, 3, 5, 7, 9 değerleri vardır. ABEC değeri arttıkça rulmanın çalışabileceği devir sayısı artar ve doğal olarak hızı artmış olur. Fakat bu darbe dayanımıyla ters orantılıdır. ABEC değeri arttıkça rulmanın dağılma olasılığı daha yüksektir.

Bazı satıcılarda ve kaynaklarda bahsi geçen ABEC 11 ile ABEC 13 değerleri tamamen yalandır. Bu yalnızca bir pazarlama taktiğinden ibarettir. Bu değerlerin var olduğunu söyleyen kişiler ve kurumlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

ABEC, tekerlekli paten rulmanlarında kullanılan tek derecelendirme sistemi değildir. International Standards Organization (ISO) sistemi ve German National Standards Organization(DIN) sistemi de bulunmaktadır. Bunları karşılaştırmanıza yardımcı olarak bir liste:

  • ABEC 1 = ISO 0 (or "normal") = DIN P0
  • ABEC 3 = ISO Class 6 = DIN P6
  • ABEC 5 = ISO Class 5 = DIN P5
  • ABEC 7 = ISO Class 4 = DIN P4
  • ABEC 9 = ISO Class 2 = DIN P2
     

ABEC Ölçeklendirmesini Takip Etmeyen Rulmanlar
Piyasada ABEC ölçeklendirmesini takip etmeyen rulmanlarda bulunmaktadır. Titanyum ve seramik malzemeden üretilen rulmanların yanı sıra Swiss rulmanlar da bunlara örnek verilebilir. Resmi bir derecelendirme sistemine sahip olmadıkları için bu rulmanları karşılaştırmak zordur fakat genelde iyi performans gösterirler.

Seramik rulmanlar, metal rulmanlara göre daha hafif ve serttir. Yüksek hızlara ve hızlanma kapasitesine dayanıklıdırlar. Kolay paslanmazlar. Daha az ısı sürtünmesine sahip olmalarının yanı sıra fiyatları diğerlerine kıyasla oldukça pahalıdır.

Markalara ait Rulmanlar
Günümüzde pek çok paten firması, ürettikleri rulmanların derecelerini farklı şekillerde isimlendiriyor.

  • Rollerblade --> SG
  • Bones Bearing --> Skate Rated™
  • K2 ve Twincam --> ILQ

Rulmanlar, patenler için oldukça önemlidir. Ancak hız ve hızlanma faktörleri açısından değerlendirme yaparken tartışılması gerekilen ilk konu değildir. Unutmayın ki paten değil patenci hızlı gider. Bu sporda, kas gücü, kondisyon, mental güç, zemin, paten kalitesi, rulman ve tekerlek gibi unsurların hepsi bir bütündür.

Rulman Temizliği
Rulmanlar hakkında Patenturk.net tarafından yayınlanmış videoları kesinlikle izlemenizi öneriyoruz.
 


Kaynaklar:
http://www.patenturk.net/forum/
https://www.skatepro.net/a19.htm
http://www.promotehealth.info/what-are-the-best-bearings-for-inline-skates/
https://www.thoughtco.com/differences-in-types-of-bearings-1963772
http://www.online-skating.com/articles-762-all-about-skate-bearings.html
http://www.rollerskatenation.com/bearings-faq/
https://www.devaskation.com/What-Are-Ceramic-Bearings
http://www.skatefaq.com/bearings.html

Post photo from: https://www.youtube.com/watch?v=oW0gz16ew4g

 

BU GÖNDERİLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
patene başlarken yapılan hatalar
fitness paten yeni başlayanlar