paten rocker ayarı rockering

Rockering Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Şub 03 , 2018

Rockering Nedir? Niçin Yapılır?
Frame’in farklı konumlarında farklı boyutlarda tekerlek kullanarak patenin davranışını değiştirmeye rockering denir. Pek çok farklı dizilim çeşitleri mevcuttur. Genellikle manevra kabiliyetini arttırmak için yapılır.

Teknik açıdan önemli olmasının yanı sıra mali açıdan da bazı durumlarda avantaj sağlar. Örneğin, slalom stilinde manevra en önemli konulardan birisidir. Bir urban patenini rockering sayesinde slalom için daha uygun bir paten haline getirebilirsiniz. Bu, slalom için üretilmiş patenleri almakta mali açıdan zorlanan kişiler için ideal bir yöntemdir.

Yalnızca bir hız patencisiyseniz rockering yapmanıza gerek yoktur. Ancak slalom, hokey, agresif veya artistik patencileri için gerekebilir.

 

Rockering Çeşitleri

Anti-Rocker

anti rocker setup


Agresif patenlerde kullanılır ve pek çok modelde standart olarak bulunur. Orta tekerlekler, grind atılan yüzeyde frame'in ileri geri gezinmesini engelleyen ve duruş pozisyonunu sabitleyen özel anti-rocker tekerlekler ile değiştirilir.

Daha detaylı bilgiyi 'Agresif Patenlerde Frame Türleri Nelerdir?' adlı yazımızda bulabilirsiniz. Buraya tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz.


Flat

flat rocker setup


En çok kullanılan setup şekli olan Flat Setup, tüm tekerleklerin eşit boyutlarda ve eşit yükseklikte olmasıyla elde edilir. Günümüzde satılan patenlerin büyük bir kısmında kullanılır. Sınırlı manevra kabiliyetine sahip, yeni başlayanlara uygun, iyi hız sağlayan, dengeli ve güvenli bir setup şeklidir.


Front Rocker

front rocker setup

Çok kullanılan bir setup şekli olmasa da genellikle Urban stilinde kayan patenciler tarafından tercih edilir. Ön tekerleğin diğer tekerleklerden daha küçük olmasıyla elde edilir. Flat Setup’a göre, manevrayı arttırır; dönüş ve geri geri kayma becerilerini öğrenmeyi kolaylaştırır; yüksek hızlarda daha az denge sağlar.


HiLo (High-Low)

hilo rocker setup

Inline Hokey oyuncuları tarafından sıklıkla tercih edilen bir setup şeklidir. Genelde görseldeki boyutlar kullanılır. Bu setup, seri üretilen çoğu Inline Hokey paten modelinde standart olarak bulunur.

HiLo Setup, ağırlığınızın önde olmasını sağlayarak sizi her zaman sürekli sprint(koşu) pozisyonunda tutar. Ağırlığın geriye doğru kaymasını azaltır. Hızdan kayıp olur.

80-78-76-74 tekerlek boyutlarıyla kullanılan çeşitleride vardır.


Full Rocker (Banana) Setup

banana rocker setup


Genellikle ön ve arka tekerleklerin diğer tekerleklerden 4mm küçük olmasıyla elde edilir. Yüksek manevra kabiliyeti isteyenler için idealdir. Slalom stilinde kayan patenciler tarafından sıklıkla tercih edilir. Hatta profesyonel slalom patenlerin çoğunda standart olarak(Rocker Frame) gelir. Yüksek hızda dengeyi bozar. Özellikle downhill(yokuş aşağı kayma) yaparken sorun yaratır.

Çoğunlukla orta iki tekerleğin zemine temas etmesinden dolayı ilk kullanımlarda patenciyi dengesiz hissettirebilir. Bu normal bir durumdur. Alışmak için düz bir zeminde antrenmanlar yapılmalıdır. Yüksek manevra kabiliyetinden dolayı yeni başlayanlar için asla önerilmez. Hokey stilinde ve Artistik stilde kayan patenciler tarafından da tercih edilir.


Rocker Frame

seba igor rockeringVida konumlarının farklı yüksekliklerde olduğu frame’lere denir. Genelde Inline Hokey ve Slalom patenlerinde standart olarak bulunur. Örnek olarak Seba iGoR patenini inceleyelim.

Yukarıda bahsettiğimiz Full Rocker setup şeklinde, ön ve arka tekerleği diğerlerine göre daha küçük  tercih ediyorduk. Ancak Seba iGoR modelinde frame özel olarak buna uygun üretilmiştir.
4 adet 80 mm tekerlek kullanarak yaklaşık olarak 76-80-80-76 boyutlarında bir Full Rocker setup elde ediyoruz. Bu, farklı boyutlarda tekerlek satın alma sorununu ortadan kaldırıyor.
 


- Unutmayın
Hangi setup şeklinin sizin için en uygun olduğunu öğrenmek için tek yol, denemektir. Bunu her gün farklı çeşitler deneyerek yapmayın. Tekniğinize ve vücudunuza uygun olup olmadığını anlamak için biraz zaman tanıyın.

BU GÖNDERİLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
tekerlekli patenin faydaları
paten tekerlek çapı ve sertliği