pablo soler powerslide

Pablo Soler: En iyi olmak için en iyi patene ihtiyacınız yok.

Eki 22 , 2018

Sponsor(lar): Powerslide
Şuan ki Setup: Hardcore Evo 2018 + 3x125 or 3x90mm Uc wheels
Favori Hareket: Heel heel parallel
Favori Patenci: Freezy/ Lomax
Favori Video: Pierre Lelievre & Anthony Finocchiaro’ in INDIA


   

 

Merhaba Pablo. Öncelikle zaman ayırdığın için teşekkürler. Bize kendini tanıtır mısın?
Merhaba! Ben Pablo Soler, 20 yaşındayım. İspanyolum. Şuan Barcelona’da multimedya tasarımı üzerine eğitim görüyorum. Bunun yanı sıra, video yapımı işleriye uğraşıyorum ve buz pateni eğitmenliği yapıyorum.
 

Tekerlekli patene nasıl başladın? İlk paten kaydığın zaman neler hissettin?
İlk paten kaydığımda, kendi başıma nasıl geliştiğimi görmek beni iyi hissettirdi.
Küçük yaşlarda tek başıma patene başladım. O zamanlar, babamın şarap mahzeninde fıçıların yanında kayıyordum çünkü annem sokakta paten kaymamdan korkuyordu. Birkaç yıl sonra, Enrique Rubio’nun da bulunduğu bir takımla birlikte inline hokey oynamaya başladım. Hız pateni ve freeskate gibi diğer paten disiplinlerini deneyerek beraber kaymaktan keyif almak istedik.
 

Slide stilinde oldukça popüler ve başarılısın. Buna geçmeye nasıl karar verdin? Senin için bu stilin diğerlerinden farkı nedir?
Freestlye kategorisinde yarışmaya başladığımda Slide’ın benim işim olduğunu farkettim. Çünkü Slalom yapmama rağmen bir süredir Freeskate antrenmanı yapıyordum. Slide, atlama, downhill(yokuş aşağı kayma) gibi çarpıcı sporları tercih ettim. Diğer hareketler için yaratıcı olmaya ve daha önce görmediğim veya güzel bulduğum şeyleri çalışıyorum.
 

Yeni hareketleri öğrenirken ne yapıyorsun? Genel olarak, antrenman programından bahseder misin?
Yeni Slide’lar öğrenmek istediğimde öncelikle analiz yapıyorum. Ona benzeyen temel hareketler arıyorum ve öncelikle bunları tamamen mükemmel bir şekilde yapana kadar antrenmana devam ediyorum.
 

Slide stilinde kendini geliştirmek için uygun koşullar nelerdir? Zemin nasıl olmalı? Doğru paten nasıl seçilmeli?
Şu anda, Avrupa’da slide kategorisinde yarışmak istiyorsanız plastik veya wax gibi kaygan zeminlerde antrenman yapmalısınız. Ben her zaman normal zeminleri (beton, asfalt) veya benzerlerini tercih ettim. Ancak farklı zeminlerde antrenman yapmak daima iyidir.
Slide için en doğru paten, rahat olan ve tepkilere/hareketlere çabucak cevap verendir. Şuan için favori patenim Powerslide Hardcore Evo 2018. Fakat en iyi olmak için en iyi patene ihtiyacınız yok.
 

Powerslide ile nasıl tanıştın? Bize Powerslide ve Pablo Soler ilişkisinden bahseder misin?
Her şey Powerslide İspanya distribütörünün bulunduğu ulusal bir yarışmada başladı. Ürünlerini test edecek ve fabrikaya geri bildirim verecek benim tarzımda bazı patencilere ihtiyaç duyduklarını söyledi. Yardım edebileceğimi düşündüm. Oldukça mutluyum çünkü onların ürünlerini seviyorum. Bunun yanı sıra, Powerslide için yeni ürün tanıtımı videoları çekiyorum ve düzenliyorum.
 


Paten kayarak pek çok ülkeyi geziyorsun. Farklı milletlerden pek çok patenciyle paten kaymak nasıl bir duygu? Bu, seni ve paten kültürünü nasıl etkiliyor?
Farklı kültürlerden ve yaşam tarzlarından insanlarla tanışmak harika bir şey. Bunun bana çok şey kattığını düşünüyorum. Benim için seyahat, paramla yapabileceğim en iyi şey. Paten hakkında en çok sevdiğim şey, yeni insanlarla tanışabilmektir. Bu, yeni bir şeyler öğrenmek için en iyi yol.
 

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye geldin. Bu süreç nasıl ilerledi? Buradaki kitleyi nasıl buldun? Genel olarak, bize Türkiye seyahatinden bahseder misin?
Şimdiye kadar geçirdiğim en iyi seyahat olduğunu söyleyebilirim. Dil sıkıntısı yüzünden iletişim kurmak zordu. Buna rağmen çok eğlenceli ve harika anlar yaşadım. Herkes bana yardımcı olmak istiyordu ve orada paten kaydığım için heyecanlı gözüküyorlardı. İstanbul’da ki patenci seviyesine ve kalabalık kitleye gerçekten hayret ettim. Hepsi süper dost canlısıydı.
 

En çok hangi şehirde paten kaymaktan keyif alıyorsun? Nasıl spotları tercih ediyorsun?
Muhtemelen Barcelona… Kaymak için en iyi şehirlerden biri ve şuan orada yaşıyorum. Favori bir yerim/spot’um yok. Sokakları ve koşmak için büyük yerleri severim.
 

Patende unutamadığın bir anı bize anlatır mısın?
Patende inanılmaz anlar yaşadım ama belki de en heyecan verici olanı, ilk kez Paris’te Enrique Rubio ile yarışmaktı.
 

Son soru tavsiyeler ile ilgili. Yeni başlayanlara tavsiyelerin var mı? Kendilerini nasıl geliştirebilirler?
Gelişmenin en iyi yolu arkadaşlarınızla kaymaktır. Bu, daha fazla motivasyona sahip olmanıza ve birbirinizden bir şey öğrenmenize yardımcı olacaktır. Eğer kendi seviyenizden daha yüksekte olan patencilerle kayarsanız, gelişmek daha kolay olacaktır.
 

BU GÖNDERİLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
jon larrucea interview
TÜRKÇE
dustin latimer interview
TÜRKÇE