suat kumaş röportaj

Kırtasiye Pateninden Maratona Uzanan Yolculuk: Suat Kumaş

Kas 03 , 2017

Yakın zamanda katıldığı Berlin Paten Maratonu sonrası Suat Kumaş ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Acemi buluşmaları, büyükada turları, grindbox yarışmaları gibi birçok etkinlik ve turlar düzenleyen, yerli tekerlek ve frame gibi çeşitli paten aksesuarları üretmiş olan, geçmişten günümüze yüzlerce patenciyi bir araya getiren Suat Kumaş'a, tekerlekli patene desteklerinden dolayı Patende.com olarak teşekkür ediyoruz.


Favori Parkur: Büyükada Büyük Tur güzergahı, Caddebostan sahil ve Maltepe Orhangazi Şehir Parkı
Favori Patenci: Alex Broskow, Joey Mantia, Brian Shima
Favori Video: KFC Alex Broskow ve  Razors Closer Brian Shima
Favori Paten Markası: Powerslide 
Favori Yarışma & Etkinlik: Winterclash, Berlin Maratonu
  
Merhaba Suat. Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğin için teşekkürler. Seni biraz tanıyabilir miyiz?
Ben teşekkür ederim. Adım Suat Kumaş, 1985 İstanbul doğumluyum. 15 yıldır paten kayıyorum. 2011-2012 arasında buz hokeyi oynadım. Paten dışında snowboard ve wakeboard mevsimsel olarak düzenli yaptığım sporlar. Son 2 yıldır paten performansıma katkı sağlaması için koşmaya başladım. Hobi olarak okçuluk, havalı tüfek ve dart ile ilgileniyorum. Mayın tarlası ve satranç oynamayı severim. Önlisans Mekatronik, Lisans olarakta Makine Mühendisliği mezunuyum.

Tekerlekli paten sporuyla nasıl ve ne zaman tanıştın? Seni bu spora çeken ne oldu?
Patene başlamam plansızca oldu, 2002 yılıydı, bayram alışverişi için ayakkabı almaya gitmiştim, orada kırtasiye pateni dediğimiz dandik patenlerden gördüm, bir anda paten almaya karar verdim.İlk patenimi aldığımda paten kayan hiç bir arkadaşım yoktu.

Bilindiği üzere tekerlekli paten, farklı stilleri olan bir spor.Ağırlıklı olarak hangi stilde paten kayıyorsun? Senin için bu stili diğerlerinden farklı kılan nedir?
Farklı stillerde paten kaydım. Fitness, urban, agresif ve uzun zamandır hız ve mesafe odaklı paten kayıyorum. Her stilin zevki ayrı, ancak şu anda yaptığım tarz olaya daha profesyonel yaklaşmanızı gerektiriyor. Öyle saatlerce paten kayamıyorsunuz. Bir antrenmana çıkıyorsunuz 1 saat sonunda bacaklarınız ne zaman bitiyor diye size söylenmeye başlıyor :) Müsabakaların sonuçları daha kesin ve net, yoruma açık değil.
 

suat kumaş patentürk

Türkiye'den paten maratonlarına katılan az sayıda patenciden birisin. Maratonlara katılmaya nasıl karar verdin? İlk maceranı bizle paylaşır mısın?
Agresif paten kayarken, mesafe kat etmek istediğim zamanlarda kendi yaptığım ufs 4x80 ve 4x100 frameleri bota takarak paten kayardım. Paten ile mesafe kat etmeyi severim, maraton ise kendi sınırlarınızı gözlemleyebileceğiniz ve kendiniz ile yarıştığınız bir etkinlik. Berlin Paten Maratonu'ndan haberdar olmam Patenturk.net üyelerinden Berat Yoldaş vasıtasıyla olmuştu. Kendisiyle 2009 yılında tanışmıştık ve 2010 yılında bu yarışa katılmıştı.

En son katıldığın 2017 Berlin Maratonu nasıl geçti? Hazırlık sürecinde neler yaptın?
Gayet güzeldi. 2016 yılında ki derecemden 50 saniye daha yavaş sürede bitirmiş olmama rağmen oldukça zevk aldım. Zaten bu etkinliğe katılıp memnun kalmamanız imkansız. Yaklaşık son 2 ay haftada 5 gün paten kaydım. Kullandığım antrenman programı, Berat Yoldaş tarafından türkçeye tercüme edilmiş bir hız patencisine ait programdı.

 


 

Önümüzdeki yıllarda paten maratonlarına katılmayı düşünüyor musun? Hedeflerin ve beklentilerin nedir?
Bir sefer bulaşırsanız daha bırakamazsınız :) Yani tabii ki evet. Berlin Maratonu'na abone olduk denebilir. Başka ülkelerde de güzel maratonlar var ve maddi imkanlar dahilinde bunlara da katılmak istiyorum tabii ki. Berlin Maratonu için 1:15:00 süresinin altına inmek kısa vadede kişisel hedefim ve ayrıca 100K lik bir yarışa veya bir dayanıklılık yarışına katılmak istiyorum.

Patenturk.net, internet dünyasının yanı sıra düzenlenen turlar ve etkinliklerle pek çok patenciyi buluşturan bir platform.Bizlere sahibi olduğun Patenturk.net'in hikayesinden bahseder misin?
Patenturk.net aslında paten üzerine kurduğum ilk site değil, daha öncesinde de ücretsiz bir domain hesabı ile bir site kurmuştum, adı extrem.club.tr.tc idi 2004 yılıydı diye hatırlıyorum. 2005 yılında ise skate.binbir.net Cahit Keskin tarafından kurulduğunda ben kendi sitemi kapamıştım. Ancak güzel bir türkçe içerikli paten sitesi kurma fikri vardı kafamda. İnternet sitesi kurma konusunda kendi hobi amaçlı çalışmalarım hep devam etti ve kendimi biraz daha geliştirdiğimde 2007 Yılında Patenturk.net i açtım. Kuracağım sitenin adının türkçe olmasını istedim ve isim mevzusunu baya düşünmüştüm. Türkiye ve Paten kelimelerini bir araya getirip patentürk ismini ortaya çıkardım. Aslında basit gibi duruyor ama ilk düşünürken o kadar da basit olmuyor :) Patentürk Türkiye'nin Paten Sitesi. Uzantıyı .net almamın sebebi de tamamen kulağıma güzel gelmesiydi.

patentürk rail


Türkiye'de tekerlekli paten sporunun gelişmesine büyük katkı sağlayan bu platformun temellerini atarken hedeflerin neydi? Bu hedeflerine ulaştığını düşünüyor musun?
En temel hedef paten konusunda türkçe ve doğru bilgiydi. Patentürk'te hazırladığım bir çok yazı başka sitelerde kaynak olarak kullanıldı. Paten kayan insanların bir araya gelmesini sağlamaktı hedeflerden bir diğeri. Patentürk forumlarda bir çok farklı ilden insan kendi çevresinde paten kayan insanlara ulaştı. Patenin gelişimine katkı sağlama hedefine ulaştığını düşünüyorum.

Paten hakkında yayınlamış olduğun birçok öğretici video var. Bu videoları yayınlamaya devam edecek misin? Patenturk.net ile ilgili yeni projelerin, yeni fikirlerin var mı?
Eskiden forumlarda yazarak bilgi paylaşımı yapıyordum ama ne yazık ki artık forum kültürü pek kalmadı, eskiye nazaran internet imkanları çok gelişti, internet hızı olsun, internete bağlantı kolaylığı olsun. Bu nedenle eskiden etkinliklerin videolarını hazırlarken şimdi içerikler içinde videolar hazırlıyorum. Tabii ki videolar devam edecek.
 


 

Tekerlekli paten sporu sana neler kazandırdı?
Güzel anılar ve arkadaşlar.

Son olarak eklemek istediklerin? Bu spora başlamak isteyenlere vereceğin tavsiyeler var mı?
İlk başlarda insanlar, daha doğrusu özellikle gençler fazla risk alabiliyorlar, paten öğrenirken aceleci davranmayın ve seviyenize uymayan riskler almayın, aksi takdirde paten hayatınız kısa sürebilir. Bu arada paten herkesin aynı seviyede zevk alabileceği bir spor yada hobi olmayabilir, yani sizin için uygun olmayabilir. Bu nedenle ilk başlangıcı uygun fiyatlı bir fitness paten ile yapın. Satmanız gerekirse fazla zarar etmezsiniz.

BU GÖNDERİLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
pablo soler powerslide
alphan ecevit röportaj