jon larrucea interview

Jon Larrucea: Paten Hayatımın Keşfiydi

May 27 , 2018

Sponsor(lar): FR Skates
Şuan ki Setup: FR Igor
Favori Hareket: Nowiper, fanvolte, antieagle, footgun
Favori Patenci: Zhang Hao, Liao Jie
Favori Video: Valhae Team, Seba vs Jiazi, Kore'den çıkan Slalomcular ve genel olarak eski videolar.

 

Merhaba Jon. Bize zaman ayırdığın için teşekkürler. Kendini tanıtır mısın?
Ben Jon Ander Larrucea, Pek çok insan benim ikinci adımı ve İspanyol olduğumu bilmiyor. İspanya genelinde birçok farklı yerde büyüdüm. Gerçekten çok çeşitli bir ülke ve bu yüzden çok genç yaşta farklı kültürleri ve dilleri deneyimleme şansım oldu. Basque Country’de ve Barcelona’da yaşadım. Sonrasında 5 sene kaldığımız Canary Islands’a taşındık. O zamanlar gerçekten mükemmeldi. Kendi başınıza dışarıya çıkmaya ve iyi arkadaşlıklar edinmeye başladığınız yaştaydım. Spora olan tutkum burada başladı. Bisiklete binmeyi çok seviyordum ve bazen de paten kayıyordum.

Daha sonra Pyrenees’te Vall d’Aran adındaki güzel bir vadiye taşındım. Burada hiç paten kaymadım. Dağ bisikletine odaklandım. Doğayla içiçeydim ancak okyanustan mahrum kalıyordum.

Vadide birkaç sene geçirdikten sonra Barcelona yakınlarına taşındık. Bu sayede, beni tekrar paten kaymaya teşvik eden çok güzel ve uzun bir sahil kıyısına dönmüş oldum. Ailemin işlettiği mağazada eski bir paten buldum. Böylece paten kaymaya başladım ve asla bırakmadım.
 

Tekerlekli patene nasıl başladın? İlk paten kaydığın zaman neler hissettin?
Az çok hatırladığım kadarıyla çok küçük yaşta buz pateni dersleri aldım. Kaymayı öğrendiğim zamanı gerçekten hatırlamıyorum. Patenler üzerinde her zaman kendimi rahat hissettim. Kaymayı çok genç yaşta öğrendiğim için benim açımdan çok doğal bir süreç oldu. Paten (temel hareketler) kaymayı öğrenmiştim fakat sık sık kaymıyordum. Sahil tarafına taşındığımda her gün kaymaya başladım. Hızlı bir şekilde geliştim ve daha fazlasını istemeye başladım. Her zaman iyi bir kondisyonum vardı. O sıralar Bisiklet ve Rugby yarışmalarına katılıyordum. Bu yüzden benim için o an ki seviyemden memnun olmam zordu. Her zaman daha da iyi olabileceğim yeni hareket arayışındaydım.

Paten hayatımın keşfiydi. Bunu her gün bir ulaşım aracı olarak kullanıyorum. İyi bir arkadaşımın da dediği gibi “Paten kaymak, süper bir güce sahip olmak gibi bir şey.”

Freestyle Slalom’u ilk gördüğüm zamanı hatırlıyorum. “Tam olarak aradığım şey bu” diye düşünmüştüm. Takıntı haline gelmişti. O zamanlar iyi bir esnekliğe ve iyi bir çift patene(SEBA FR1) sahiptim. Öncelikle SAT’den öğrenmeye başladım, sonrasında Munobal. Var olan tüm hareketleri teker teker öğrenmek istedim. Ve hepsini öğrenene dek durmayacaktım.
 

Freestyle Slalom hayatın pek çok başarıya sahip. Freestyle Slalom'a başlamaya nasıl karar verdin? Diğer paten türlerini denedin mi?
Aslında Slalom’u geliştikçe keşfettim. Bulunduğum koşullar patene elverişliydi ve bu yüzden kaymaya başladım. Sonra bazı kişilerin futbol konileri arasından hızlıca geçtiğini gördüm. Yalnızca fish ve cross hareketlerini yapıyorlardı ve bu beni benden aldı. Yapmak istedim. Freestyle Slalom yapmaya karar verdim. Birkaç ay içinde onlar kadar hızlı kaymaya başladım ve benim için henüz çok zor olan birçok hareketi yapmaya çalışıyordum. One leg backwards ve heel to snake gibi hareketlere çalışıyordum.

Sonrasında crazy hareketini keşfettim. Bu aslında biraz ilginç çünkü henüz kimsede crazy hareketini görmemiştim. Yalnızca bir arkadaşım bana ne gördüğünü anlatmıştı(kelimelerle). Gerçekten zorlu bi süreçti ama başarmıştım. Böylece her gün antrenman yapmaya başladım. Bundan dolayı bacaklarım daha esnek hale geldi.

Çok zaman geçmeden gerçekten slalom yapan biri keşfettim. Minik koniler, koniler arası 80 cm boşluk, düz bir çizgi halinde ve düz bir zeminde... Buna hiç alışamamıştım ve bacaklarımı ihtiyacım olandan fazla açıyordum. Doğru yapılan crazy hareketini gördüm, mabrouk, nelson gibi hareketleri de…. Kafamda pek çok yeni hareket olasılığı vardı!

Sokaklarda paten kaymayı severim ama esas olarak ulaşım için kullanırım. Bu yüzden esas amacım gitmek zorunda olduğum yere hızlıca ulaşmak. Atlama ve zıplama yerine hız ve kontrole odaklandım. Eğer bisikletin etrafından dolaşabiliyorsam neden üzerinden atlayayım ki!? Haha

jon larrucea heel wheeling
 

Freestyle Slalom hakkındaki görüşün nedir? Stilini nasıl tanımlarsın?
Benim için Freestyle Slalom, akıcı bir şekilde engellerin arasında momenti(hareketi sürdürme gücü) koruma sanatıdır. Slalom yaptığımda sağlam bir ilk itiş denerim ve sonrasında başlangıç ivmemi kaybetmeden koni çizgisi boyunca devam ettirmeye çalışırım. Hızlanabilir, yavaşlayabilir hatta durabilirsiniz ancak esas fikir sürekliliği ve akışı korumaktır. Eğer ritminizi değiştirirseniz, ne yaptğınızın farkında ve kendinizden emin olmalısınız. Bu aslında, patende ne kadar iyi olduğunuzu belirlerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden biridir. Hareketleri yaparken ne zaman itiş(push) yapacağınızı ve akışı nasıl kaybetmeceğinizi bilmek önemlidir. Yeni başlayanlar volt hareketini çok geniş yaparlar ve yavaşlarlar.

Bu konuda iyi bir örnek Liao Jie’dir. Hız değişimini çok iyi ayarlıyor ve aynı zamanda çok akıcı. Bu benim görüşüme göre gerçek kontroldür.

Benim tarzım çoğunlukla bu prensibe dayanmakla beraber aynı zamanda kendi yorumum ve ayak kabiliyetimi de yaratmaya dayanıyor. Bu herkesten farklı bir stile sahip olduğum gibi gözükebilir ancak yalnızca farklı hareketlerden ve geçişlerden ibaret. Mesela, fanvolte hareketini değişik yön ve versiyonlarda yapmayı seviyorum. Ve bu, farklı kaydığım hissi yaratıyor. Bu tür hareketleri yaparken akıcılığı korumak zor olabilir.
 

Slalom ve müzik mutheşem ikili. Slalom yaparken müzik dinliyor musun? Bu seni nasıl etkiliyor?
Başlangıçtan bu yana müziğe ihtiyaç duymadım. Teknik çalışırken müziğe ihtiyacınız yok çünkü harekete odaklanmanız gerektiğine inanıyorum. Slalom’a başladığın zaman herşey teknikten ibarettir. Temelleri öğrenmeye ve doğaçlama birşeyler yapmaya başlandıktan sonra müzik şarttır. Ve bu bende öyle bir noktaya geldi ki; teknik çalışmadığım zamanlarda müzik olmadan kayamıyorum.
 

Yeni hareketleri öğrenirken ne yapıyorsun? Genel olarak, antrenman programından bahseder misin?

Her şeyi yazarım. ‘Planlamada başarısız olmak, başarısız olmayı planlamaktır.’ En önemlisi, antrenmanları düzenlemek ve belirli bir süre ile makul hedefler koymaktır. Şahsen hedeflerimi ilerleyişime göre belirlerim. Kısaca, kendimin daha iyi bir versiyonu olmak istiyorum.

Yaptığım ve ustalaşmak istediğim tüm hareketleri, her bir harekette ortalama düzeyimi ve her günün, her ayın, her yılın sonunda kaç kez yapmak istediğimi belirliyorum.

Günümüzde pek çok çocuk bir eğitmene sahip olduğu için gerçekten şanslılar. Bizim zamanımızda, kendimiz organize olurduk ve çevremizde kimsenin yapmadığı bir sporu geliştirmek için gerçek motivasyonumuzu ortaya koymamız gerekiyordu. Çocuklar ne kadar şanslı olduklarının farkında değiller. Zaten çoğu kişinin bu hareketleri yaptığı bir ortamda motive olamıyorlar ve heveslenmiyorlar.
 

2011 sezonunun başında sakatlanmana rağmen Dünya Freestyle Slalom Sıralaması'nda 3.lüğe yükselmiştin ve 2 kere Avrupa Şampiyonu ünvanı kazanmıştın. Bu, takip ettiğimiz kadarıyla en iyi sezonlarından birisi. Böyle bir başarıyı bekliyor muydun?

Böyle birşey beklemiyordum. Başarı için çok fazla çalıştım ancak herhangi bir sonuç bekleyerek yapmadım. Her zaman çok fazla antrenman yaptım çünkü bu benim hayat tarzım. Ne yaparsam yapayım en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. Paten zaten bir tutkum olduğu için ayrıca bir çaba göstermedim.
 


 

Son zamanlarda, slalom yarışmalarına katılmadınız. Bunun sebebi nedir? Cirque Eloize olabilir mi?
Kısa cevap: Evet.

Kötü bir sakatlık geçirdim ve Kopenhag, Danimarka’da Ekonomi eğitimim için neredeyse yarım sene geçirdim. Bütün bunlar daha az antrenman yapmama sebep oldu. Eksik kaldığım günleri kurtarmaya ve tekrar yarışmalara katılmaya başladığımda, modern bir şirkete çalışma şansım vardı. Bu yüzden hayatımda bir an için yarışmalara katılmayı kestim. Bu benim için kesinlikle doğru olan değildi. Yarışmaları bu kadar erken bırakmak istemedim fakat hayat sana fırsatlar sunuyor ve seçim yapmak zorundasın. Ve ben riskli seçeneği seçmeye, bilinmeyen bir şeye, belirsizliğe geçmeye ve meydan okumaya eğimliydim.

Yavaş yavaş yarışmalara katılmayı bıraktım ama nadir de olsa katılıyorum. Bunun yanı sıra, her gün paten kaymaya ve slalom yapmaya devam ediyorum. Fiziksel kapasiteye tam anlamıyla sahip olanların yarışmaları bıraktıktan sonra pateni tamamen bırakmalarını anlamıyorum.
 

jon larrucea cirque

Seyahat etmekten hoşlanıyorsun. Seyahatler sırasında pek çok farklı miletten patenciyle tanışıyorsun ve paten kayıyorsun. Bu paten kültürünü etkiliyor mu?
Biliyorum bu klişe geliyor ama seyahat etmek her şeyden daha çok ufkumu açtı. Yalnız seyahat etmek hayatımı değiştiriyor. Kayarken yeni insanlarla tanışmak gerçekten inanılmaz ve bana her seferinde çok şanslı olduğumu hissettiriyor. Örneğin, slalom kayan fazla kişinin olmadığı yerlerde, bazı patencilerin kendine has bir stile sahip olduğunu ve stil, ayak hakimiyeti ve eğlenme üzerine odaklandıklarını farkettim.

Bunun yanı sıra, yarışmaların ve patencilerin çok olduğu büyük şehirlerde tekniğe odaklanan slalom patencileri bulmak daha olağan.
 

Slalom, tekerlekli patenin en popüler stillerinden birisi. Sence, patencilerin Slalom'u seçmelerinin en önemli nedeni nedir?
Freestyle Slalom’u tercih ediyoruz çünkü havalı! Bence Slalom, Artistik Paten haricinde herhangi bir paten disiplininden daha fazla benzersiz bir stile sahip olmanızı sağlıyor.

Bir başka neden ise, Freestyle Slalomu iyi öğrenmek, patenlerinizi istediğiniz şekilde kontrol edebileceğiniz seviyeye getirerecek kadar teknik bir tarz olmasıdır.

Bir örnek: Hız pateni tekniği ile ilgili hiç antrenman yapmamıştım. Ancak hız patencilerinin övdüğü doğal bir itme(push) gücüm var. Bu eğitimi cidden hiç almadım. Bu benim için doğal bir durum olmakla beraber biliyorum ki çoğu slalomcu arkadaşımda benim gibi hissediyor.

Freestyle Slalom'da gerçekten yaratıcı olabilirsiniz ve sporumuz hakkındaki algı hızla değişiyor.

Central Park, New York City’de paten etkinlikleri(workshop) düzenliyordum. Aynı zamanda paten aktivitelerine katılıyordum ve slalom yapıyordum. Birisiyle tanıştım ve bana şunu dedi; 'Şimdiye kadar Freestyle Slalom yapmayı her zaman aksak sanardım fakat seni gördüm ve fikrimi tamamen değiştirdin'. Slalom’un popüler olmadığı ülkede bir patencinin algısını değiştirebildiğim için bu beni çok sevindirdi. Pek çok fazla insana ulaşabilirsem, bir ülkenin kültürünü bir şekilde etkileyebilir veya şekillendirebilir miyim?


Freestyle Slalom, İspanya, Polonya, Fransa, Çin ve Vietnam'da çok popüler. Farklı kültürlere sahip olmalarına rağmen, Freestyle Slalom bu ülkelerde neden popüler?
Çünkü Freestyle Slalom, kültür din ya da dil ile ilgili değildir. Bu uluslararası bir tarzdır. Freestyle Slalom gizli bir hazine gibidir ve bu ülkelerde çok daha fazla rağbet görüyor. Zamanla bir kartopu etkisi gibi, hep daha fazla insan dahil olacaktır. Ayrıca, Freestyle Slalom'u öğrenmek kolay değildir. Bu sebeple, bilgi paylaşmaya istekli olan aktif slalomcular, bu sporun sağlıklı ve organik bir şekilde büyümesi için kilit bir noktadır.

Bu arada Güney Amerika ve Senegal gibi bazı Afrika ülkelerini atladığını düşünüyorum :) Orada ki insanlar Freestyle Slalom hakkında gerçekten tutkulu.


 

World Slalom Series’te 1. derece hakemsin. Gelecekte planların nedir? Freestyle Slalom’da hedeflerin nedir?
Hakemlik yapmaktan hoşlanıyorum fakat paten kaymaktan daha fazla zevk alıyorum hahah. Paten kaymaya devam etmeyi ve hareket yelpazemi geliştirmek istiyorum fakat değerlendirebilecek kadar teknik donanıma sahip değilim. Son zamanlarda Slalom topluluğu, önemli patencilerin sağlık sorunları nedeniyle yarışmalardan uzak kaldığını gördü ve onlar oldukça genç!.

Biz patenciler ve kural koyuclar olarak bu sporu sakatlanabileceğimiz noktaya kadar zorluyoruz. Christie Wheeling gibi hareketleri yaparken sakatlıktan veya acıdan şikayet etmeyen, üst seviye bir patenci bilmiyorum.

Affınıza sığınarak, bu kısımda bulunan altı cümlelik yeri çeviremediğimizi belirtiriz.

Bu, bazı hareketlerde motivasyonumun neden bittiğinin sebeplerinden biri. Diğer nedenler ise sadece bir tercih meselesidir.

Zamanımı ve enerjimi diğer şeylerde kullanmayı ve kendimi mahrum bıraktığım hayatın tadını çıkarmayı tercih ederim. Kendi stilimi yaratmayı ve dünyadaki diğer insanlarla paylaşmak hoşuma gidiyor. Dünyanın başka ucundaki bir patenci benim kombomu veya özel bir hareketimi yaptığını görmek beni mutlu ediyor.

 

Son soru tavsiyeler ile ilgili. Yeni başlayanlara tavsiyelerin var mı? Kendilerini nasıl geliştirebilirler?
Kendinize zaman ayırın, kaymanın tadını çıkarın ve rekabet etmeyi düşünmeyin. Rekabet motivasyonu arttırabilir ancak yeni başlayanların temelini mahveder. Bunu hep görüyorum. İlk günden itibaren yarışmak isteyen insanlar temelden yoksun oluyorlar çünkü henüz bu onlar için uygun değil.

Lütfen pateni sevdiğiniz için kayın. Kendinizi en iyi patencilerle karşılaştırmak zorunda değilsiniz. Her gün kendinizden daha iyi olmaya çalışın ve temelleri unutmayın. Bunlar kendinizi hızlı geliştirmeniz için yardımcı olacaktır. Sonradan geriye dönüp öğrenmektense temelinizi baştan sağlam oluşturmak daha doğrudur. Seven hareketini yaparken en zor bölümün geri geri girmek olduğunu unutmayın.

BU GÖNDERİLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
pablo soler powerslide
TÜRKÇE
dustin latimer interview
TÜRKÇE