islam soysal röportaj

İslam Soysal: Paten beni sosyalleştirdi

Kas 26 , 2017

Bu hafta Türkiye'nin genç yetenekli patencilerinden İslam Soysal röportaj konuğumuz.


Favori Patenci: Mathieu Ledoux ve Allan Beaulieu
Favori Video: Mathieu Ledoux Stunt Skater - Powerblading Arizona
Favori Paten & Marka: Razors SLR Red
Favori Yarışma & Etkinlik: Bitter Cold Showdown
 

Merhaba İslam. Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğin için teşekkürler. Seni biraz tanıyabilir miyiz?
Ben İslam Soysal 20 yaşındayım. Açıköğretimden lise okuyorum, parkour ve free run eğitimleri veriyorum ayrıca freelance olarak dublörlük yapıyorum.

Tekerlekli paten sporuyla nasıl ve ne zaman tanıştın? Seni bu spora çeken ne oldu?
Tekerlekli paten ile 2013 yılında tanıştım. İnternette yurt dışında çekilmiş bir agresif paten videosuna rastladım çok hoşuma gitti ,tekerlekli patene fitness model paten ile başlamam gerektiğini öğrendim ve oxelo fit3 alıp başladım.

Ağırlıklı olarak agresif paten kayıyorsun. Senin için bu stili diğerlerinden farklı kılan nedir? Neden agresif?
Agresif paten çünkü; benim extreme sporlara karşı ayrı bir ilgim var ve agresif paten diğer stillere göre bana daha extreme geliyor, ayrıca akrobasi yapmayı çok seviyorum ve bunu yapabilmek agresif patenlerin en uygun yapıya sahip olduğunu düşünüyorum.

Takip ettiğimiz kadarıyla Parkour sporuyla da yakından ilgileniyorsun. Pakurka nasıl başladın? Neler yapıyorsun?
Ben parkour ve patene aynı gün başladım, internette izlediğim videolarda bu iki kültürü birleştirip ortaya diğerlerinden çok daha farklı şeyler ortaya koyanlar vardı ve ben onlara özenmiştim. Yaklaşık 5 senedir yapıyorum 1 senedir de eğitim veriyorum.
 


 

Türkiye'de parkour ile tekerlekli pateni birleştiren nadir kişilerdensin. Bu iki sporun birbirine katkıları nelerdir? Ne gibi avantajları oluyor?
Parkour kondisyonel potansiyeli mükemmel bir şekilde arttıran bir spor. Çeviklik, güç ve esneklik yetilerini oldukça arttırdığı için patene çok faydası oluyor. Patende aynı şekilde özellikle bacak ve kalça kaslarını dinamik hamlelerle çalıştırmamızı sağlıyor ve bu da patlayıcı gücü arttırıyor, böylelikle parkour yaparken yaptığımız sıçaramalara çok büyük fayda sağlıyor.

Yakın zamanda İslam Soysal adlı youtube kanalında parkour ve tekerlekli paten üzerine çeşitli videolar yayınlıyosun. Bizlere bu kanaldan bahseder misin?
Aslında tamamen eğlence amaçlı açılan bir kanaldı fakat YouTube'da ilk topladığım kitle doğal olarak paten ve parkour kitlesi oldu, benden sürekli eğitim videoları istediler,paten hakkında yeterli teknik bilgiye sahip olduğumu düşünmüyorum fakat talep o kadar fazla ki ben de kendi tecrübelerimden yola çıkarak birşeyler anlattım ve eğlenceli paten günlükleri yayınladım. Bu aralar içerik üretmeye pek vakit bulamıyorum ancak ilerisi için çok farklı daha önce yapılmamış içerik ve projeler düşünüyorum.

Youtube kanalı ile hedeflerin var mı? Ne tarz videolar yayınlamayı düşünüyorsun?
İlk hedefim yaptığım sporların ülkemizde daha çok tanınmasını sağlamak ve gelişimine katkıda bulunmak, sonrasında da asıl amacım olan eğlence içerikli videolar yayınlamayı düşünüyorum. Belki bunu paten ve parkour ile birlikte de yapabilirim.
 


 

Tekerlekli paten sana neler kazandırdı?
Bilgisayar başından kalkmayan biriydim, paten beni sosyalleştirdi, mükemmel arkadaşlıklar kurmamı sağladı, bir dönem kazanç kapısı oldu ve özgüvenimi arttırdı en önemlisi de bu bence.

Son olarak eklemek istediklerin? Bu spora başlamak isteyenlere vereceğin tavsiyeler var mı?
Paten için Türkçe eğitim videoları ülkemizde önemli bir eksik, bu konuda bilgi sahibi oldscholl abilerimizden birinin bu görevi üstlenmesi gerekiyor bence. Patene yeni başlayanlara tavsiyem; kimseyle rekabete girmeyin, patende başarılı biri olmak istiyorsanız diğerlerinden farklı olmayı deneyin en önemlisi de sabırlı olun. Unutmayın hırs sükûnete sabır başarıya giden yoldur.
 

BU GÖNDERİLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
pablo soler powerslide
suat kumaş röportaj