greg mirzoyan interview

Greg Mirzoyan: Ne kadar paten kayarsanız o kadar ustalaşırsınız

Mar 24 , 2018

Bu haftaki röportaj konuğumuz, urban patenin efsane isimlerinden, en büyük paten markalarından birisi olan Rollerblade'de büyük bir role sahip Greg Mirzoyan. E-mail yoluyla gerçekleştirdiğimiz bu röportajın birkaç sorusu Instagram takipçilerimiz tarafından oluşturuldu. Röportaj isteğimizi kırmayan Greg Mirzoyan'a Patende.com olarak özel teşekkür ediyoruz.


Merhaba Greg. Öncelikle röpotaj yapmayı kabul ettiğiniz için teşekkürler. İlk paten kaydığında neler hissettin? Bizlere patene nasıl başladığından bahseder misin?
Merhaba,

Paten kaymaya çok küçükken başladım. Yaklaşık 14-15 yaşına kadar quad patenler ile kaydım. Sonrasında inline patene geçiş yaptım. Hızlı ve riskli olduğu için paten kayma hissini sevdim, hiçbir şeyin beni durduramayacağını hissettim. Patenlerle ilgilenmeyi ve onları tüm gün ayağımda tutmayı sevdim. Henüz herhangi bir atlama hareketi yapmadığım halde paten üzerinde eğlenmek fazlasıyla yetiyordu.
 

Bir dönem agresif paten kaydın ve sonrasında urban’a geçiş yaparak bir marka oldun. Urban stile geçmeye nasıl ve neden karar verdin?
Bu kararlaştırılmış birşey değildi. 2001 yılında beraber paten kaydığım arkadaşlarım daha büyük tekerlekler ile kayıyordu ve bende biraz değişiklik olsun diye urban denemek istedim. Uzun yıllar boyunca hem agresif hem urban stilde kaydım. Ancak Barcelona’ya taşındığımdan beri(2010) neredeyse grind yapmayı bıraktım, yalnızca yılda 2-3 kez.
 

Oldukça tecrübeli bir patencisin. Nasıl bir antrenman programın var? Kendini geliştirmek için neler yapıyorsun?
Antrenmanı gerçekten çok seviyorum hatta genel olarak sporu seviyorum. Ama Urban’da daha iyi olmak için hiçbir zaman özel bir çaba sarfetmedim. İyi bir temele sahip olduğum için urban kaymanın kolay olabileceğini hissettim. Bunun yanı sıra, belli niyetler olmadan kaymak beni formda tutuyor. Ne kadar paten kayarsanız o kadar ustalaşırsınız.
 

greg mirzoyan

 

Rollerblade’in önemli isimlerinden birisin. Bu büyük marka ile nasıl ve ne zaman tanıştın? Bizlere Rollerblade ve Greg ilişkisinden bahseder misin?
10 yıl önce Trocadero, Paris’te bir etkinlik sırasında Rollerblade’in pazarlama müdürüyle tanıştım. Onlar, Fusion Serisi ile Urban koleksiyonunu başlatıyordu ve ben de bunları test etmekle ilgileniyordum. Bu bir tesadüf, doğru zamanda doğru yerde tanıştık.
Hızlı bir şekilde Rollerblade için içerik hazırlamaya başladım. Bu, sosyal medya platformlarını geliştirmeye başladığımız zamandı. Ya paten kayıyordum ya da içerik yaratıyordum. Bugün bu durum hala böyle.
Şuan Rollerblade’de içerik yöneticisiyim. Çoğunlukla hikayeler, fikirler, yeni yerler ve patenciler bulmak için çalışıyorum. Aynı zamanda markanın daha da büyümesini sağlamak için.
 

Rollerblade turneleri ile birkaç kez Türkiye’ye geldin. İstanbul’u nasıl buldun? Türkiye’de ki patenci kitlesi hakkında neler düşünüyorsun?
İstanbul’da güzel vakit geçirdim. Sokaklarında oldukça çok kaydım, şuan şehri tanıdığımı hissediyorum. İnanılmaz bir atmosfer var. Çok fazla insan ve çok fazla motivasyon var. Gerçekten harika bir deneyim oldu. Umarım Türkiye’ye tekrar geliriz.
 


 

Rollerblade turneleri sırasında pek çok farklı miletten patenciyle tanışıyorsun ve paten kayıyorsun. Bu paten kültürünü etkiliyor mu?
Ahah, güzel soru. Gezmeyi ve deneyim kazanmayı çok severim ve şunu diyebilirim ki; bunu patenle yapma şansına sahip olmak gerçekten çok özel. Pateni, anları paylaşmanın bir yolu olarak görüyorum. Geçmişte sadece arkadaşlarımla kayıyordum. Şimdi ise pek çok insanla beraber paten kayıyorum ve bunun tabii ki sosyal bir yönü var.
 

En çok hangi şehirde paten kaymaktan keyif alıyorsun? Nasıl spotları tercih ediyorsun?
Sanırım, New York City. Şehrin mimarisi, yapısı, kalabalığı ve trafiği….
Bu şehire doyamıyorum, gerçekten seviyorum!
 

Pek çok patenciye eğlenceli gelmesine rağmen trafikte paten kaymak ve arabaya tutunmak ciddi sakatlıklara sebep olabiliyor. Sen bu konu hakkında ne düşünüyorsun?
Çok doğru. Patenle bir bütün olmamış, kontrolü tam olarak sağlayamayan kişiler tarafından yapılmamalıdır. Buna rağmen, çok iyi kayan kişilere bile bunu yapmamalarını öneriyorum.  Koruyucu ekipman giymek her zaman daha güvenlidir ve buna gerçekten inanıyorum. Bunu, kesinlikle bir ticari amaç ve şirket reklamı olarak söylemiyorum.
 

Patende unutamadığın bir anı bize anlatır mısın?
Çok fazla anı var.  Bunlardan birisi, ilk İstanbul’a geldiğim zaman, sokakta yüzlerce patenciyle beraber trafikte çılgınca kaymamızdır. İyi bir anı!
 

Yeni başlayan veya profesyonel patencilere tavsiyelerin var mı? Ne söylemek istersin?
Evet, yeni başlayara var. En büyük gelişimin, fren yapmayı öğrenmek ve paten üzerinde eğlenmek olduğuna inanıyorum. Her durumda nasıl duracağını bildikten sonra her şeyi yapabilirsin.
 

greg mirzoyan  greg mirzoyan

 

All Photos from: https://www.rollerblade.com/

BU GÖNDERİLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
greg mirzoyan interview
TÜRKÇE
göksel izcioğlu röportaj
TÜRKÇE