göksel izcioğlu röportaj

Göksel İzcioğlu: İlk grind'ımı attığımda neyin eksik olduğunu farkettim

Ara 12 , 2017

Bu hafta, Eskişehir Şimşekler Futins Takımı antrenörü Göksel İzcioğlu röportaj konuğumuz.Tekerlekli patene katkılarından dolayı Göksel İzcioğlu'na Patende.com olarak teşekkür ediyoruz.


Favori Yerli Patenci: Son zamanlarda Burak Uslu'yu çok beğeniyorum
Favori Yabancı Patenci: Dustin Latimer ve Alex Broskow
Favori Yerli Video: Eskişehir Sonbahar Kış (2011)
Favori Yabancı Video: Barely Dead (2006), TRAITEMENT , Alex Broskow in NOWHERE
Favori Paten & Marka: VALO V13 AB COFFEE
Favori Hareket: Hurricane 360 Top Soul

 

Merhaba Göksel. Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğin için teşekkürler. Seni biraz tanıyabilir miyiz?
Öncelikle röportaj için ben teşekkür ederim. 1989 doğumluyum, Eskişehir'de yaşıyorum. Patene 1998'de başladım, yedi sene urban stilinde kaydım. 2005'ten beri ise agresif tarzda kayıyorum. Son bir senedir, Futins (patenli futbol), Rollball (patenli hentbol) ve Inline Hokey gibi takım sporlarını öğrenmeye çalışıyorum. Uluslararası Futins Federasyonu'nun Türkiye temsilcisiyim. Rollball'da ise geçtiğimiz Şubat ayında Bangladeş'te yapılan 45 ülkenin katıldığı dünya kupasında Türkiye'yi temsil eden takımdaydım.
 

Tekerlekli paten sporuyla nasıl ve ne zaman tanıştın? Seni bu spora çeken ne oldu?
Patene 1998 yılında başladım. O yıllarda paten, ülkemizde çok popüler bir spordu. Her şehirde, her mahallede ve her sokakta paten kayan birilerine rastlamak mümkündü. Bende bizim sokakta oturan bir arkadaşımda gördüm ve ailemden paten almalarını istedim. İlk olarak kırtasiye pateni dediğimiz patenlerim vardı. Belli bir süre sonra bana yetersiz gelmeye başladı ve iyi bir tekerlek seti alıp kaymaya devam ettim. Beni bu spora çeken şey, o yaşlarda paten sayesinde kendimi diğer insanlardan farklı hissetmem oldu. Ayaklarımın altında tekerlekler vardı ve onlardan daha hızlıydım. Bu şekilde kendimi ifade edebiliyordum.
 

Ağırlıklı olarak agresif paten kayıyorsun. Bilmeyen arkadaşlar için agresif nedir? Agresif'e nasıl yöneldin?
Agresif paten bana göre şehrin size sunduğu güzellikleri farkederek kayma sanatıdır. Ruhunuzu katarsınız, kimsenin farketmediği bir yeri farkedersiniz ve kendi stilinizi yaratırsınız. Heyecanınızın dozunu siz ayarlarsınız, isterseniz sınırlarınızı zorlarsınız isterseniz kendi sınırlarınızda kayarsınız. Yedi sene urban stilinde kaydım. Atladım, spinlerimi geliştirdim, dengemi arttırdım, downhill(yokuş aşağı kayma) yaptım ama bir şeyler eksik gelmeye başladı.2005 senesinde ilk agresif patenimi aldım. İlk grind'ımı attığımda neyin eksik olduğunu farkettim 😃
 

Agresif'in senin için diğer stillerden farkı nedir? 'Agresif kayıyorum çünkü ....' ?
Benim için agresif'in diğer stillerden farkı, patenimin her yerini kullanabiliyor olmam. Cesaretimi ölçebiliyorum, tekrar tekrar düşüp denemeyi, sabrı ve başarmayı öğreniyorum. Bunları diğer patenlerle de yapabilirsiniz ama emin olun canınız bu kadar acımaz! 😃
 

 

Diğer stillerde olduğu gibi agresif'te de estetik, teknik ve hareket zorluğu önemli konular. En çok hangisine önem veriyorsun?
En çok dikkat ettiğim konu bir hareketi tam olarak yapmak. Herkesin kayış tarzı farklıdır ve hareket zorlukları kişiden kişiye değişebilir. Ama bir hareketi doğru yapmanız için önemli olan tekniğinizdir.
 

Agresif patende pek çok farklı setup(frame ayarı) çeşidi var. Sen hangi setup’ı veya setupları tercih ediyorsun?
Ben anti-rocker setup tercih ediyorum. Eğer yukarı aşağı ayarlamalı bir frame kullanıyorsam tekerlekleri paten botuna, anti-rockerları ise zemine yaklaştırıyorum. Böylece frame, grind atılan zemine oturduğu zaman daha sağlam tutuyor.
 

Sence sokak ve rampa kültürleri arasında ne gibi farklılıklar var? Daha çok nerede kaymaktan keyif alıyorsun? Nasıl spotları tercih ediyorsun?
Bence agresif patenin kültüründe sokak var. Yukarıda da söylediğim gibi şehrin güzelliklerini farkederek kaymak çok daha keyifli. Şehir mimarisini en iyi tanıyanlar ve farkedenler kesinlikle agresif patencilerdir. Ben en çok transferli curb'lerde kaymayı seviyorum. Skatepark'lar matematikseldir. Eğer sayısalcı değilseniz matematiği pek sevmezsiniz. Ama yine de skatepark'ta kaymanın öğrenilmesi taraftarıyım. Parkta kaymak patenciye çok şey katıyor ve patencinin yere basışını bile etkiliyor. Ayrıca, kendileri için özel olarak yapılan alanlarda antrenmanlarını daha güvenli bir biçimde yapabiliyorlar. Ben skatepark ile çok geç tanıştım. Hala parkta kaymayı öğrenemedim. Bir skatepark'a gittiğim zaman Türk patencilerin Avrupalılar kadar güzel kayması beni çok mutlu ediyor. Çoğu zaman kaymayıp onları izliyorum. Bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Son olarak bu soruya şunu ekleyebilirim; park alışkanlık, sokak ise yaratıcılık ve farkındalık gerektirir.
 

Ufak bir şehir olmasına rağmen Eskişehir, genç ve öğrenci nüfusuyla paten sahnesi hep hareketli olmuştur. Bize biraz bu şehrin paten ile ilişkisinden bahsedebilir misin ?
Aslında öğrencilerin Eskişehir'de patene çokta katkıları yok. Burada iki büyük üniversite var. Zaman zaman benim de patenim var diyip gelenler oluyor. Ama maksimum bir ay görürsünüz ya da ayda yılda bir kere. Bunun yanı sıra paten kaymak isteyenler oluyor. Bir süre kayıyorlar ve bırakıyorlar. Eskişehir'de patenci kitlenin çoğunu Eskişehir'in yerlileri oluşturuyor. Son birkaç yıldır Iraklı ve Filistinli patenci kardeşlerimiz var.
 

Eskişehir, agresif patenin yanı sıra son zamanlarda popüler olan Futins ile de yakından ilgileniyor. Eskişehir Şimşekler Futins Takımı antrenörü olarak bizlere Futins sporundan bahseder misin?
Futins (patenli futbol) aslında Futsal kurallarının aynısı. Bize yeni bir spor gibi geliyor. Ama aslında 135 yıl önce ilk olarak Londra'da yapılmış bir spor. 1995'te Brezilya'da Almir Falcao tarafından federasyon haline geldi. Her takım, saha içinde bir kaleci ve dört oyuncudan oluşuyor. İstediğiniz kadar oyuncu değişikliği yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra Futins'e çok benzeyen Roller Soccer var. Oyun kuralları hemen hemen aynı fakat Futins'te futsal kalesi kullanılırken Roller Soccer'da hokey kalesine benzer bir kale kullanılıyor.
 

türkiye futins paten
 

Futins Türkiye'ye nasıl geldi? Ülkemizde nasıl bir konuma sahip? Diğer ülkeler ile kıyaslayabilir misin?
Futins ülkemize uluslararası federasyon başkanının gelmesiyle girdi. Ben ise Futins ile Trabzon'da geçtiğimiz Ocak ayında tanıştım. İran Milli Takımı ile Türkiye arasında bir dostluk maçı yapılacaktı. Açıkçası ilk etapta çok umursamadım. Karadeniz turu yapar gelirim diye düşünüyordum ama Trabzon'a gittiğim zaman patene bakış açım değişti. Benim için paten, her zaman bireysel yapılan bir spor olmuştur. Ancak dostluk maçında ilk defa bir takım için kaydım. Takım sporları disiplinlidir ve takım bilinci gerektirir. Aslında yıllardır, patencileri trafiğe açık alanlarda tehlikeli bir biçimde kaymaktan vazgeçirmeye çalışıyorduk. Ocak ayında Trabzon'dan sonra Nisan ayında Eskişehir'de uluslararası bir organizasyon düzenledik. Organizasyonda bana Türkiye temsilciliği verildi. Eskişehirli patencilerin bu sporu sahiplendiğini farkettim. Takım bilincinin farkına vardılar. Aslında değişime önce kendimizden başladık. Eskişehir'deki organizasyonda Ankaralı ve İstanbullu bazı dostlarımız bizi yalnız bırakmadı. Sonrasında bir Türkiye Şampiyonası yapmak istedik. Farklı şehirlerden arkadaşlarla iletişime geçtik ve Kasım ayında ilk Türkiye Futins Şampiyonası'nı düzenledik. 9 erkek ve 3 kadın takımı katıldı. İlk şampiyona için oldukça ciddi bir rakam. Bu şampiyonadan sonra ülkemizde Futins daha ciddiye alınmaya başladı ve her geçen gün yeni takımlar kuruluyor. Futins ülkemizde hızla büyüyor çünkü pahalı bir spor değil. Pateniniz varsa aranızda para toplayıp, bir top aldıktan sonra boş bir alanda oynamaya başlayabilirsiniz.
 

  türkiye futins paten
 

Takım olarak nasıl bir antrenman programı izliyorsunuz? Gelecekte ki hedefleriniz nedir?
Takım olarak genelde kondisyon üzerine çalışıyor ve antreman maçları yapıyoruz. Antremanlarımız haftada bir kez oluyor ama havalar düzelince bunu ikiye çıkarıyoruz. Hedeflerimiz Eskişehir'i tekerlekli takım sporları (Futins ,Rollball, Inline Hockey) merkezi haline getirmek. Bunlar için güzel çalışmalar yaptık, Buz  Hokeyi Federasyonu tarafından iki ay Inline Hockey eğitimi aldık. Belediyenin yaz okulu kapsamında yaz boyunca ücretsiz Rollball ve Futins eğitimi verdik. Eskişehir Şimşekler Futins Takımı olarak en büyük hayalimiz uluslararası bir şampiyonada kupa kaldırmak.
 

eskişehir şimşekler takımı
 

Son olarak eklemek istediklerin? Bu spora başlamak isteyenlere vereceğin tavsiyeler var mı?
Vizyonunuzu açık tutun. Caddelerde arabaların arkasına, tramvaylara tutunmayı bırakın. Bu sporda yapılan bir yanlış Ahmet, Mehmet, Ali yaptı denmez. Patenciler yaptı denir. Lütfen taşıdığınız patenci sıfatının hakkını verin.

BU GÖNDERİLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
suat kumaş röportaj
TÜRKÇE
pablo soler powerslide
TÜRKÇE