alphan ecevit röportaj

Alphan Ecevit: Pateni iyi olmak için değil sevdiğiniz için kayın

Kas 15 , 2017

Bu hafta Türkiye'nin yetenekli agresif patencilerinden Alphan Ecevit ile beraberiz. Alphan'ın 19 yıllık paten geçmişini,anılarını ve deneyimlerini bir röportaja sığdırmak mümkün değil. Umarız ilerleyen günlerde birkaç röportaj daha gerçekleştiririz.


Favori Patenci: Dustin Latimer ve Chris Haffey
Favori Video: Coup De Tat (2000) ve Beau Cottington’s Forest fire
Favori Paten & Marka: USD Classic Throne
Favori Yarışma & Etkinlik: Bitter Cold Showdown ve Winterclash


Merhaba Alphan. Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğin için teşekkürler. Seni biraz tanıyabilir miyiz?
Ben Alphan Ecevit 33 yaşındayım. Üniversitede film üzerine okudum. 3 sene yapımcılık ve steady kamera operatörlüğü yaptım. Şuan restoran işletiyorum.
 

Tekerlekli paten sporuyla nasıl ve ne zaman tanıştın? Seni bu spora çeken ne oldu?
Patenle 14 yaşında tanıştım. En yakın iki arkadaşım haftasonları paten kayıyordu ve bende onlara dahil olmak için patene başladım. Onlar 2-3 sene sonra paten kaymayı bıraktı ama ben hala devam ediyorum. Beni bu spora çeken şey bütün kontrolün bende olması oldu. Bir takım arkadaşına veya rakibe ihtiyaç yok.
 

Ağırlıklı olarak agresif paten kayıyorsun. Senin için bu stili diğerlerinden farklı kılan nedir?
Agresif, beni en çok heyecanlandıran paten türü/stili. Çünkü hareketi yaptın yaptın yoksa iyi düşersin. Profesyonel patenciler bazı yaptıkları hareketlerle imkansızı başardı ve 19 senedir patenle ilgilenmeme rağmen yaptıklarının nasıl mümkün olduğunu anlamıyorum.
 

'Ben hiç sevmedim patenle takla atmayı, benim olayım sokakta kaymaktı hep' (2007 Skatepark Tour video açıklaması) diyen birisi olarak, skatepark ve sokak(street) kültürleri arasında sence ne gibi farklılıklar var?
Sokak ve skatepark kültürü arasında pek bir fark yok ama sokaklar paten kaymak için tasarlanmamış. Bu yüzden sokakta kaymak bana hep daha keyifli gelmiştir.Yaratıcı olman lazım.
 

Dünyanın en iyi skateparklarından birisi olan Woodward'e gittin. Burada pek çok profesyonel patenciyle tanıştın. Bizlere bu macerandan bahseder misin?
Üniversiteyi Amerika'da okudum ve oraya gidene kadar hayal ettiğim birçok şeyi gittiğimde gerçekleştirdim. Woodward’a gitmem bu hayallerden birisiydi. Üç patenci arkadaş yaşıyorduk Baltimore, Maryland'de ve Cameron Card arkadaşlarımdan birinin yakın arkadaşıydı. Cameron, Woodward'a gitmeden önce bize kalmaya geldi. Birkaç gün paten kaydık ve ben genelde onları kameraya çektim, çok güzel görüntüler çıktı. Cameron Woodward'a gittiğinde beni anlatmış ve sonrasında beni oraya kameraman olarak çağırdılar. İnanılmaz zaman geçirdim, Rachard Johnson'da 3 gün sonra Woodward'a geldi.1 ay boyunca yapmadığımız şey kalmadı.
 


 

Amerika'da ve Türkiye'de uzun yıllar paten kaymış birisi olarak, bu iki ülkedeki paten kültürlerini kıyaslayabilir misin?
Gerçekten çok zor. Ben patene internet yokken başladım. Paten videolarını geçtim fotoğraf bulmak bile çok zordu. Hareketlerin isimlerini, nasıl yapıldığını kendi kendime öğrenmeye çalıştım ve nerdeyse hiç imkan yoktu. Amerika'ya gittiğimde kaldığım yerlerin civarında mutlaka bir skatepark olurdu. Skateparklar bu işi öğrenmek için en doğru yerler. Türkiye'de okula yara bere içinde gittiğimde benim piyasacı arkadaşlarım bana uzaylı gibi bakardı. Amerika'da ise herkesin bir uğraşı vardı ve böylece insanlar kolayca empati kurabiliyordu.
 

Yemek yemeyi oldukça seven birisin. 6 adet Big Mac hamburger, 72 adet oreo, 59 adet sushi yemek gibi kendine kendine kırdığın rekorlar var. Bunları yaparken neler hissettin? Deneyip yapamadığın veya yapmak istediğin rekorlar var mı?
Ben yemek yemeyi hep sevmişimdir. Paten kaymadan önce 4 tane Big Mac yiyip paten kaydığımı biliyorum. Hala dışarda yemek yerken, herkes bir tane burger yiyorsa ben iki tane yerim. Bu hiç keyifli değil çok maliyetli oluyor hahah. Şu anda yapmak istediğim bir yemek rekoru yok. Daha çok vlog için farklı şeyler bulmaya çalışıyorum. Bu cumartesi(11 Kasım 2017) Boğaziçi Köprüsü'nü patenle motora tutunarak geçtim, haftaya paylaşacağım.
 

Takip ettiğimiz kadarıyla, hayatının büyük bir bölümünü kameraya çekiyosun. Son zamanlarda ise Alphan Ecevit youtube kanalında çeşitli sporlarla ve kendinle ilgili videolar paylaşıyorsun. Bizlere bu kanaldan bahseder misin?
Çok önceden başlamam gereken bu kanala 2 ay önce başladım. Ben 15 yaşından bugüne kadar hayatımı hep kameraya çektim ve hep paten videoları yapar paylaşırdım. Bu hem beni mutlu ediyor hem de çevremdeki insanlara pateni tanıtıyor, motive ediyor ve öğretiyor ama hiç paten dışında video yapmadım. Altı yaşından beri extreme sporlara hayranlığım var ve biraz da hayata farklı bakıyorum. Bu ikisini karıştırıp videolar yapmaya başladım."Ölmeden Önce Yapılacaklar" listem var ve bu listedekileri tek tek yapmaya çalışıyorum. Geçmişte yapıp çektiklerimi de TBT olarak paylaşacağım ama en heycanlı olanları bu bir sene içinde yapacağım. Amaç ne diye sorarsanız, extreme sporları seven insanları bir araya getirip, birlikte daha orjinal fikirler çıkarıp farklı maceralar yaşamak.
 


 

19 yıllık paten hayatında hafızana kazınan pek çok anı olmuştur. Bunlardan en iyisini, en özelini bizlerle paylaşır mısın?
Rachard Johnson'la, 2008'de San Diego'da düzenlenen SDFS yarışmasına gittik. Brian Shima'nın evinde iki gün kaldım ve o iki günde nerdeyse videolarda gördüğüm her profesyonel patenci ile tanıştım. O zaman daha NIMH(paten markası) yeni çıkmak üzereydi ve Brian Shima'dan imzalı poster almıştım. Ne kadar mütevazi insanlar olduklarını anlatamam.
 

Tekerlekli patenin sana kazandırdıkları neler?
Patenin bana öğrettiği en önemli şey bir şeyi GERÇEKTEN istiyorsan yapabilirsin. Çok klişe bir laf ama ben istedim ve yaptım. Arkadaşlarım kızların peşinde koşarken ben günde 12 saat paten kayardım ve araştırırdım. Paten sayesinde artık dünyanın her yerinde arkdaşlarım var. Ufak ama çok özel bir grubuz.
 

Son olarak eklemek istediklerin? Bu spora başlamak isteyenlere vereceğin tavsiyeler var mı?
Pateni iyi olmak için değil sevdiğiniz için kayın. Eğer insanlara yukardan bakarsanız iyi kaymak hiçbir anlam ifade etmiyor. Birbirinize destek olun tatlı rekabetler yapın ama asla havaya girmeyin. Şunu unutmayın paten kayıyorsunuz roket yapmıyorsunuz. Araştırın! Öğrenmek istediğinizi hemen ilk gördüğünüz adama abi hangi pateni alıyım, abi bu ne, abi nasıl yapılıyor, abi sen o kadar da iyi kayamıyormuşsun diye gitmeyin. Elinizin altında internet var ve her şey orda var. 
 

BU GÖNDERİLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
dustin latimer interview
TÜRKÇE
greg mirzoyan interview
TÜRKÇE