agresif paten frame türleri

Agresif Patenlerde Frame Türleri Nelerdir?

Kas 08 , 2017

Agresif patenlerde doğru frame seçimi oldukça önemlidir. Frame türlerinin birbirlerine göre artıları ve eksileri vardır. Patenci kendine uygun frame türünü veya tekerlek ayarını bulmakta zorlanabilir. Bu yazımızda da frame seçimi sürecinde yardımcı olabilecek bilgilerden bahsedeceğiz.


UFS - Universal Frame System Nedir?universal frame system

2000'li yıllara kadar, frameler belirli paten modelleri için tasarlanıyordu. Bu nedenle framelerde değişiklik veya yenileme yapmak zordu.

2000'li yılların başında Salomon şirketi, ilk UFS dizaynına sahip paten modelini(ST Aaron Feinberg) piyasaya sürdü. UFS tasarımda frame sabitleme vidaları arasındaki mesafeler eşittir ve standarttır. Bu sayede patenciler kolaylıkla frame değiştirebilir hale geldi.

Günümüzde, UFS tasarıma uymayan paten ve frame bulmak neredeyse imkansız.


H-Block Nedir?

agresif paten h-block

H-Block, grind hareketleri yapılan veya hareket sırasında dengede durulan, orta iki tekerlek arasında bulunan U şeklindeki bölgeye verilen isimdir.


Flat Frame
agresif paten flat frame

Flat frameler genellikle aynı büyüklükte dört tekerlek ile kayılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Dört tekerlek sayesinde rampada hızlı ve esnek olabilirsiniz. Ancak grind esnasında tekerlekler grind atılan yüzey ile temas edebilir. Bu, istenmeyen duraklamalara ve denge kayıplarına sebep olabilir.

  • Hız ve manevra kabiliyeti iyidir.
  • Dört tekerlek ve 16 adet rulman kullanıldığından ağır olurlar.
  • Tekerleklerin grind atılan yüzey ile temasından dolayı grind kabiliyeti düşüktür.

Aynı zamanda bir kurulum biçimidir.(Flat setup)


Antirocker Frame
agresif paten antirocker frame

Antirocker frame, ön ve arka tekerleklerin normal olarak döndüğü ve zemine temas ettiği, orta tekerleklerin ise antirocker tekerlekler ile değiştirilip kullanıldığı bir frame türüdür. Genellikle rulmana sahip olmayan antirocker tekerlekler, normal tekerleklere göre çok daha küçük ve çok daha sert yapıdadır.

Antirocker tekerlekler, grind atılan yüzeyde frame'in ileri geri gezinmesini engeller ve duruş pozisyonunu sabitler.

  • Hafiftirler.
  • Antirocker sayesinde grind kabiliyeti iyidir.
  • İki tekerlek kullanımından dolayı manevra kabiliyeti ve hız oldukça düşüktür.

Aynı zamanda bir kurulum biçimidir.(Antirocker setup)


Powerblade Frame
powerblade frame

Büyük tekerlekler ile agresif paten botlarını kullanmak istiyorsanız doğru adres powerblade framelerdir. Büyük tekerlek sayesinde yüksek hızlara ve yüksek manevra kabiliyetine sahip olursunuz. Bu frameler urban ve agresif stilleri arasında bir konumdadır.

Powerblade frame çeşidinde H-Block alanı oldukça ufaktır, bazı modellerde ise hiç yoktur. Bu, grind hareketlerinde patenciyi son derece kısıtlar.


Freestyle Frame

agresif paten freestyle frame

Freestyle frameler büyük grind yüzeyi ile tanınır. Sadece iki tekerlek bulunan bu framelerde, tüm frame bir H-Block görevi görür. Büyük grind alanı geniş yüzeylerdeki grind hareketlerinizi oldukça kolaylaştırır. 

BU GÖNDERİLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
paten rocker ayarı rockering
freestyle slalom